петък, 13 април 2012 г.

Топ 10 на най-посещаваните природни забележителности в България

10. Триградското ждрело и пещера Дяволското гърло

 

На десето място е обект намиращ се в в най-южните ридове на Западните Родопи. Сред заоблените хълмове зейват чудовищни пропаси. Една от тях е Триградското ждрело. То е част от 100-те национални туристически обекта на България (номер 88). Намира се на около 2 километра от село Триград и впечатлява с размерите и формата си. Същинската част на пропастта се разпростира на 2-3 километра по поречието на реката, а на места скалите достигат височина 250 метра. Един от феномените на Триградското ждрело е пещерата „Дяволско гърло”. За туристите е направен тунел с дължина 150 метра, който стига до впечатляваща с размерите си зала. От нея по стръмни стълби се стига до естествения вход на пещерата, а при изкачването може да се види малка част от най-виоките поземни водопади в Европа (42 метра).

9. Природен парк Русенски Лом

 

На границата на Дунавската хълмиста равнина и Лудогорието, по река Русенски Лом и образуващите я притоци, природата е сътворила един от шедьоврите си, а именно живописната долина на Ломовете. Между високите отвесни скали в закътаните долини се е съхранил един богат и разнообразен биологичен свят с несравним художествено естетичен облик. Внушителни са девствената гора „Батаклията”, раят на птиците „Бакаджика”, скалния колос „Мамула” и много пещери и навеси, обитавани от човека още от каменната епоха. За да се запази уникалността на мястото, през 1970 година местността е обявена за Народен парк „Русенски Лом”. Паркът се намира на 20 км.  от град Русе и е разположен между селата Писанец, Нисово, Сваленик, Червен, Кошов и Иваново по поречията на реките Бели, Малки, Черни и Русенски Лом. Общата площ на парка е 3260 хектара.

8. Крушунски водопади

 

Крушинските водопади се намират в Северна България, близо до село Крушуна, откъдето идва и името им. Мястото се намира на 28 километра от град Ловеч. Крушунските водопади са известни със своята живописност. Образувани са от множество карстови тераси и покрай тях има пътека, която води до пещерата от която извира водата. До водопадите се стига много лесно. От площада на село Крушуна се завива надясно и не след дълго се стиго до място, удобно за паркиране. След това се минава по пътека, която води до самия голям водопад, където има изградени мостове, позволяващи на туристите да се полюбуват на природната красота.

7. Парк Аязмото край Стара Загора


Паркът е създаден на 28 февруари 1895 година. По това време в територията му се е намирала приказна дъбова гора, но била изсечена от везир на Османската империя. Митрополит Методи Кусев се заема с нелеката задача да възроди парка. Осъщестяването на идеята, обаче изобщо не е лека. В крайна сметка той успява да превърне голия хълм в прекрасен парк. Някои от тогава засадените дръчета са пренесени чак от Бяло море, които и днес съществуват. Една от по-важните забележителности в парка  е параклисът, който е малък, но богато украсен и често посещаван от гражданите на Стара Загора. Едно от любимите места на младите пък са „жабките”. Това всъщност представлява шадраван близо до паметника на митрополит Методи Кусев. Други неща, които могат да се видят в парка са паметника на Алеко Константинов, спортен комплекс „Берое”. Тенис кортове, площадки за бадминтон, зоологическата градина и летния театър. През зимата паркът предлага на децата незабравими игри и забавления с шейни.

6. Ждрелото на река Ерма и Трънската екопътека

 

Ждрелото на река Ерма е най-голямата природна забележителност в Трънския край в Западна България. Ждрелото е един от 100-те туристически обекта на Българсия Туристически Съюз. Невероятно красивата местност се намира на около 3 километра от самия град Трън. Реката, която извира от планина Власина, е с дължина 65 километра, а самото ждрело е 25 километра. Село Банкя е изходен пункт за екопътеката, която криволичи по два моста, пресичащи реката от двете страни на пролома.


5. Природен парк Златни пясъци

 

Природен парк Златни пясъци е най-малкият от 11-те природни паркове в страната. Намира се на 17 километра от Варна. Дължината на парка е 9,2 километра , а средната ширина 1,2 километра. Най-високият връх е Чиплак тепе -269 метра. Там се намира и едит от най-големите ни морски курорти. В гористите местности на парка има няколко маршрута, които минават през приказни места.

4. Устие на река Велека и защитена зона Силистар

 

Силистар е защитена местност с къмпинг в Община Царево, Бургаска област. Намира се в граничната зона с Турция в близост до Синеморец. Попада на територията на природен парк „Странджа”. Устието на река Велека е като едно късче рай на българското черноморие. От всички български реки, Велека е избрала най-красивия начин да се влее в Черно море.  В реката има над 30 вида сладководни риби, защитени змиорки, защитени водни лилии и блатно кокиче. Плажът на град Царево е смес от чист пясък и свежи дъбови гори. Това го прави един от най-красивите плажове в България.

3. Кара дере и Черни нос

 

Кара Дере се намира в най-южната местност по Варненското черноморие, между Бяла и село Горица. Кара Дере е най-девственото място по българското черноморие. Липсата на инфраструктура е спасила до момента тази част от крайбрежната ивица. До плажа се стига по екзотичен черен път. Кара Дере се харесва от авантюристи, хора с приключенски дух, арт-натури и въобще хора, които обичат спокойствието. Черни нос разделя плажа на Кара Дере с плажната ивица на Шкорпиловци.

2. Устието на река Камчия и Камчийски пясъци

 

Извиращи от Източна Стара Планина, двете малки реки Луда Камчия и Голяма Камчия се сливат и образуват една от най-красивите реки в Бъгария, а именно река Камчия. Слизайки от Балкана тя се провира през гористата местност на биосферния резерват Лонгоза. Както реките Ропотамо,  Дяволска и Велека, тя също е с пясъчно-глинеста почва, покрита с дива растителност. Устието на реката е любимо място на много туристи. То се намира на 34 километра от град Варна. Районът е характерен с безкрайните си плажове. Защитената местност „Камчийски пясъци” включва най-големия черноморски пясъчен плаж в България. Тук има уникално съчетание от дюни и лонгозни гори.

1. Каньонът на водопадите при Смолян

 

Каньонът на водопадите е екопътека, която се намира на около половин час западно от град Смолян. Денивелацията на пътеката е около 700 метра, като най-горната й точка е на около 1800 метра надморска височина. Пътеката се вие през гората като метални и живописни дървени мостчета я прехвърлят ту отдясно, ту отляво на Еленска река. Смърчови дървета пък я обграждат, докато тя се провира покрай скални блокове, наречени Редените камъни, които природата е извайвала милиони години. Разхождайки се, неусетно се стига до Вековния бук, имащ диаметър над 4,20 метра. Пътеката обаче е интересна най-вече заради красивите водопади, които са 46 на брой, като пет от тях са с по-внушителни размери. Това място е прекрасно за летни разходки, когато топлите лъчи на небесното светило сътворяват разнообразни цветове и форми, които се отразяват във водните струи.



Няма коментари:

Публикуване на коментар