КРЕПОСТ МЕДЖИДИ ТАБИЯ
Крепостта се намира южно от Силистра и е най- запазеният от шестте укрепителни пункта на фортификационната турска система, изиграла важна роля в руско- турските войни от 1853-1856 г. и 1877-1878 г. Изградена е през периода 1841-1853 г. от принудително събрани 300 българи. През 1847 г. е посетена от султан Абдул Меджид, проявил интерес към нея и по този повод тя е наречена на негово име - Меджиди табия. Крепостната стена има формата на шестоъгълник и достига на височина до 8 м. Непосредствено до нея има ров, служил едновременно за препятствие и маскировка.
ПАМЕТНИК " СЪЗДАТЕЛИ НА БЪЛГАРСКАТА ДЪРЖАВА"
Паметникът се намира в град Шумен и представя най-важните моменти от Историята на България) от VII до Х век. Паметникът е изграден от 8 бетонни блока. Вътрешното пространство е декорирано с 21 скулптури и 540 м2 мозайки. Това е единственият по рода си паметник в Европа, който чрез вътрешните си статуи и монументи пресъздава историята на държавата. Друг интересен факт за него е, че това е паметникът с най-голямо количество използван бетон в Европа. От него се разкрива панорамна гледка към Шумен и също така започват туристически маршрути по Шуменското плато. Паметникът е част от Стоте национални туристически обекта на Българския туристически съюз.
През V-VII в. на мястото на древно тракийско селище се намира Зикидева - най-големият град на Византийската империя в провинция Долна Мизия. Бива унищожен по време на аваро-славянските нашествия през VII в. През IX в. възниква старобългарско селище, което се разраства по време на Първата българска държава. През XII в. започва изграждането на крепостта, запазена и до днес. Тя е била главната българска крепост по време на Второто българско царство (1185 - 1393). Крепостта има три входа, като главният вход се намира в най-западната част на хълма. В централната част е разположен Дворцовият комплекс, който представлява сбор от постройки, обграден от вътрешна каменна стена, две бойни кули и два входа, от север и юг. Включва Тронна зала, Дворцова църква и царски покои. Там са царували царете Петър, Асен, Калоян и Иван Асен II.
ПЕРПЕРИКОН
Перперикон е археологически комплекс, голямо мегалитно светилище. Предполага се, че това е прочутото в древността светилище на бог Дионис на тракийското племе сатри, чийто жречески род били бесите. Върху специален олтар се извършвал винено-огнен обред и според височината на пламъците се съдело за силата на предсказанието.
НЕСЕБЪР - СТАРИЯТ ГРАД
Несебър е един от най-древните градове в Европа. Основан е под името Месемврия. Старият град е дълъг 850 м и широк 350 м. През различни периоди от своето съществуване е загубил 1/3 от територията си, която е пропаднала в морето. До наши дни е запазена единствено западната крепостна стена с портата, която е отбранявала града откъм сушата. За първи път градът е включен в границите на България през 812г., когато е завладян от хан Крум.
ВЕЛИКИ ПРЕСЛАВ
Велики Преслав е втората българска
столица (от 893 до 969 или 971 г.). През 971 г. е превзет и ограбен от
византийците. Градът е възникнал през първата половина на IX век по
време на управлението на хан Омуртаг като военен лагер с укрепен дворец и
гарнизон.
Цар Симеон I премества столицата на Първото българско царство
във Велики Преслав, разположен на 30 км от старата столица Плиска. Той
го превръща в най-красивия на север от Стара планина и един от
най-величествените градове на цяла Югоизточна Европа (епохата на " Златният век "). Градът е забележителен за това време с канализацията си и
водоснабдяването.
АЛЕКСАНДРОВСКАТА ГРОБНИЦА
Гробницата в Александрово е построена през втората половина на IV в. пр. Хр. Предназначението й е било да даде
последен приют на някой от тракийските владетели, чието име остава
тайна за нас. Със своите архитектура и стенописи тя е един от бисерите
на тракийското културно наследство по нашите земи. Живописта обхваща
изцяло кръглата и правоъгълната камери и малка част от коридора. Ловни,
бойни сюжети, както и сцени от погребално угощение се редуват с монохромни пояси и такива с орнаментална украса.
ЕЛЕНСКАТА БАЗИЛИКА
АНТИЧНИЯТ ТЕАТЪР
Античният театър в Пловдив е разположен между двата хълма Джамбаз и Таксим в града. Поради добрата акустика, която се дължи на специфичната архитектура на театъра, той и до днес се използва за концерти и други обществени прояви, като побира около 500 зрители. Античният театър е построен по времето на император Марк Улпий Траян на мястото на храм на тракийската богиня Бендида. Той е един от най-добре запазените антични театри в света. В края на IV в. голяма част от театъра е разрушена от пожар или заметресение, но благодарение на реставрацията му той е в днешния си вид.
ШУМЕНСКАТА КРЕПОСТ
Шуменската крепост се намира на плато на около 2 км от град Шумен. Местността е била обитавана още през XII в. пр.н.е., когато траките издигат и крепостен зид. През I в. крепостта става римско владение и се превръща в добре уредено малко градче. През ранното и късно средновековие Шуменската крепост е била българска твърдина изиграла важна роля в историята. Просъществувала е и в началния период на османското владичество, но през 1444 г. по време на кръстоносния поход на Владислав III Ягело, тя била разрушена и опожарена.
ПАМЕТНИК НА АСПАРУХОВИЯ ВОЙН
Намира се върху защитния вал в кв.”Аспарухово”. Представлява здраво стъпила на нозете си фигура на прабългарски войник с подчертано славянско излъчване и облекло. Височината на паметника със стъпалото и постамента е 4,35 м. Проектирането и изграждането на “Аспаруховия воин” е по идея на полк.Петър Димков. Създаден е през 1934 г., за да отбележи завършването на два крупни обекта – проучването на Аспаруховия вал и оформянето на парк около него.
ПЛИСКА
Плиска е основана от хан Аспарух през 681 г. и е столица на България до 893 г. Дългогодишни археологически проучвания разкриват останките от "външен" и "вътрешен" град, Тронна палата, Малък дворец, езически храм, дворцова черква, водохранилище, бани, стопански и жилищни постройки, а на 1,5 км от Източната порта – основите на внушителен катедрален храм – Голямата базилика. Разкритите останки са консервирани и по същество представляват музей на открито.
САМУИЛОВА КРЕПОСТ
Самуиловата крепост е една от най-важните средновековни крепости, запазили се до ден днешен по българските земи. Тази крепост е емблема на историческото величие на някогашната българска държава, но едновременно с това пази спомен за трагедията, която се случва тук през 1014г.. - ослепяването на 14 хиляди български войници.
Самуиловата крепост и нейните осем километра укрепителни съоръжения са част от 100-те национални туристически обекта на България.
ТРАКИЙСКАТА ГРОБНИЦА
Тракийската гробница в град Казанлък е една от най-старите и най-интересни ранноелинистични гробници, открити на територияте на България. В тази част на страната е разположена т.нар. Долина на тракийските царе. Самата тракийска гробница в Казанлък представлява зидана сводова гробница, която е част от голям некропол, разположен в близост до древния тракийски град Севтополис.
Тракийската гроница в Казанлък е включена в списъка на ЮНЕСКО на Световното културно и природно наследство.
АСЕНОВАТА КРЕПОСТ
Една от най-известните български крепости е Асеновата крепост . Тя се намира върху отвесна скала в дела Чернатица на Родопи планина, на няколко километра от днешния Асеновград.
В границите на крепостта се намира и една от най-красивите и забележителни църкви в България – Св. Богородица Петричка, построена през XIII в. Днес Асеновата крепост e един от стоте национални туристически обекта.
Няма коментари:
Публикуване на коментар